Kształtowane jest w oparciu o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych (link do aktualnego rozporządzenia).
Wynagrodzenie Kancelarii może być płatne w sprawach Klientów indywidualnych na dwa sposoby:
- całość przy wniesieniu pozwu, sprzeciwu, zgłoszeniu się do sprawy;
- połowa przy wniesieniu pozwu, sprzeciwu, zgłoszeniu się do sprawy, druga połowa po zakończeniu sprawy w danej instancji oraz procent od wyegzekwowanej kwoty (tzw. success fee).
W przypadku trudności finansowych Klienta możliwe jest obniżenie w/w wynagrodzenia, rozłożenie zapłaty na raty lub odroczenie płatności.
W zależności od rodzaju świadczonych na rzecz Klienta usług przewiduje się :
- wynagrodzenie godzinowe – dotyczy jednorazowej lub bieżącej pomocy prawnej. Stawka godzinowa jest kształtowana indywidualnie z możliwością negocjacji w oparciu o specyfikę i zakres powierzonej sprawy;
- wynagrodzenie ryczałtowe – dotyczy stałej współpracy. Wysokość ryczałtu ustalana jest w oparciu o zakres przewidywanych spraw objętych stałą obsługą prawną. Stawka wynagrodzenia w ramach ryczałtu jest stała i nie ulega zmianie w razie zwiększenia zakresu pracy.
- wynagrodzenie za sukces (success fee) – forma wynagrodzenia stosowana łącznie z wynagrodzeniem ryczałtowym, które jest odpowiednio niższe niż w standardowej sprawie. Dodatkowe wynagrodzenie Kancelarii (określone np. procentowo) jest zależne od wygranej w konkretnej sprawie (np. procent od zasądzonej przez sąd na rzecz Klienta kwoty). Tego typu wynagrodzenie Kancelaria proponuje szczególnie w sprawach odszkodowawczych oraz przy windykacji.