+48 661 344 384
www.sandurski.eu

Blog Radcy Prawnego

Przemysław Sandurski

Czy można legalnie pobierać pliki z Internetu?

Pobieranie plików

Pobieranie utworów w Internecie odbywa się zwykle:

  1. przez ściągnięcie pliku z serwera internetowego (np. serwera www) i umieszczenie go bądź na twardym dysku lub innym nośniku;
  2. przez aplikacje p2p (peer-to-peer), które zapewniają możliwość wymiany plików pomiędzy użytkownikami aktywnymi jednocześnie w sieci informatycznej: komputer każdego użytkownika pełni równocześnie funkcję serwera i klienta.

W przypadku pierwszej sytuacji wyróżnić możemy dwa podmioty, podmiot dysponujący serwerem (dostarczyciel treści) oraz klienta (odbiorca treści). Należy wskazać, że utwór jest rozpowszechniany w tym przypadku przez podmiot dysponujący serwerem, który aby dokonywać tego legalnie powinien uprzednio posiadać uprawnienie do jego rozpowszechniania (z tytułu praw autorskich majątkowych, np. licencję). Natomiast w przypadku odbiorcy ściągającego plik zawierający utwór w ramach dozwolonego użytku prywatnego, nie narusza prawa autorskiego, niezależnie od tego czy podmiot przesyłający miał prawo do rozpowszechniania utworu(czy ten, kto przesłał plik, dokonał tego legalnie).

Reasumując, powszechnie przyjmuje się legalność ściągania plików bez jednoczesnego ich udostępniania poza krąg rodzinny lub towarzyski.

Należy jednak zaznaczyć na występowanie odmiennego poglądu wykluczającego legalność korzystania z utworu, który rozprowadzany jest z naruszeniem praw autorskich.  Podstawą takich twierdzeń jest odwołanie się do granic dozwolonego użytku, określonych przez art. 35, który stanowi że korzystanie z utworu w ramach dozwolonego użytku nie może godzić w słuszne interesy twórcy. Przekroczenie granic uzasadnia się poprzez wskazanie, że masowe ściąganie – bez zgody uprawnionego – plików zawierających utwory znacząco pomniejsza przychody z ich legalnej eksploatacji, co zniechęca także kontrahentów twórców, którzy nie chcą inwestować w przedsięwzięcia artystyczne, z których nie otrzymają zysków. Ponadto wskazuje się, że takie działanie jest sprzeczne z normalnym korzystaniem z utworu, które zakłada dostęp do niego poprzez legalną dystrybucję.